Menu
Your Cart

Frequently Asked Questions

* Üye olmak ücretli midir?

Online Mağaza üyeliğimiz ücretsizdir..

* Üye olmadan alışveriş yapabilir miyim?
Satın almak istediğiniz ürünleri sepete ekledikten sonra ödemeye geçiş yaparken 'Misafir Alışverişi' seçeneğini kullanarak üye olmadan alışveriş yapabilirsiniz. 

* Alışveriş yapmak için kredi kartı bilgilerimi girmek zorunda mıyım?
Online Mağazamızda dilerseniz Kredi Kartı ile dilerseniz Banka Transferi yoluyla alışveriş yapabilirsiniz. Kredi kartı ile yapacağınız alışverişlerde, SSL (SecureSocketLayer) güvenliği içerisinde kredi kartı numaranızı sizin dışınızda kimse görüntüleyemez ve ulaşamaz. Kredi kartı numaranızı girdiğiniz anda numaranıza ait bilgiler şifrelenerek bankanıza gönderilir. Firmamız dahil olmak üzere üçüncü şahıslar tarafından bilgilerinizin görüntülenmesi veya ulaşılması mümkün değildir. Kart bilgileriniz, sadece siz ve banka arasındadır.

* Siparişimi verdim şimdi ne yapmalıyım?
Kredi kartı ile vermiş olduğunuz siparişlerde herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Kayıtlı e-mail adresinize siparişinizin durumu ile ilgili bilgiler tarafımızdan ulaştırılacaktır. Eğer ödeme yöntemi olarak Banka Transferini seçtiyseniz, siparişinizin işleme alınması için sipariş esnasında size belirtilen banka hesabına toplam tutarı aktarmanız gerekmektedir.

* Yaptığım alıverişlerde teslimat şekilleri nasıldır?
Online mağazamızdan yaptığınız alışverişler KARGO ile tarafınıza ulaştırılmaktadır.


* Kargo Gönderim Süreleriniz Nedir?

Saat 15.00'dan önce verdiğiniz siparişler genellikle aynı gün, bu saatten sonra verilen siparişler ise ertesi gün kargo firmasına teslim edilmektedir. Bazı ürünlerin sirkülasyonunun çok fazla olması ve zaman zaman depo stoklarında olmaması sebebiyle en geç kargo süremiz 3 gün olarak belirtilmiştir. Genel ortalama siparişlerin en geç 24 saat içerisinde kargoya verildiğini göstermektedir.

* Gönderim alanlarınız nereleridir?

Ürünlerinizi Türkiye sınırları içerisinde yer alan ve kargo firmalarının teslimat yaptığı her noktaya gönderebilmekteyiz.

* Online mağazanızdan aldığım ürünü nasıl iade edebilirim?


Mesafeli Satışlar Yönetmeliği madde 15 kapsamında, Gıda ürünlerinin hijyenik nedenlerle iade edilmesi ve/veya bu ürünlerde cayma hakkı kullanılması mümkün değildir. İade ve cayma hakkı ile ilgili süreçler mesafeli satış sözleşmesinde ve üyelik sözleşmesinde açıklanmıştır.

* Aradığım sorunun cevabını burada bulamadım, ne yapmalıyım?

Tüm sorularınızı hello@karabatak.com adresine e-posta ile göndermeniz halinde en geç 24 saat içerisinde tarafınıza cevap verilecektir.